Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Egy cseh elemzés szerint a Benelux-államok és a visegrádi országok közötti szorosabb kapcsolatok mindkét régiónak kedvezhetnek, hiszen nemcsak szakpolitikák mentén, hanem akár az uniós döntéshozásban is jobban tudnák érvényesítni érdekeiket.
A cseh Association for International Affairs tanulmánya a V4 országok és a Benelux-államok jövőbeni potenciális és szükségszerű szövetségét elemezte. Az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból átalakította a közösségen belüli döntéshozatal dinamikáját.
Az uniós integráció mélyülése és számos regionális együttműködés ellenére a tagállamok külön-külön is fontos szereplők, amit a koronavírus-járvány is bizonyított. Azonban az EU-n belüli nemzeti érdekek képviselete érdekében fontos, hogy a V4 országok és a Benelux-államok is támogassák egymást, a két régió szövetsége előnyös lehet a nemzeti kormányok számára.
Annak ellenére, hogy a V4 országoknak eltérő nemzeti érdekeik vannak, a kölcsönös támogatás és az együttműködés az egyetlen módja annak, hogy erőteljesen tudják érdekeiket képviselni a különböző döntéshozatalok és a brüsszeli tárgyalások során. Ugyanakkor ezek a regionális koalíciók is növekvő strukturális kihívásokkal néznek szembe, így például EU tagjainak bővülésével az egyes tagállamok relatív súlya csökkenni fog.
A Lisszaboni Szerződés szerinti szabályok alapján a rendes jogalkotási eljárás során többségi szavazás szükséges. Blokkoló kisebbséget pedig legalább négy tagállam alkothat úgy, hogy az EU lakosságának legalább 35 százalékát képviselik. A V4-ek az uniós lakosságnak kb. 14 százaléka, míg a V4 és Benelux-államok össznépessége az EU teljes népességének 21 százaléka Éppen ezért
Mindezek alapján a Benelux-államok és a V4-ek együttműködése a jövőben szükségszerűvé is válhat. E két csoport szövetsége ugyanis jelentős előnyökkel járhat, hiszen megoszthatják szaktudásukat és együttesen komoly tárgyalási pozíciót tudnak szerezni az EU-n belül. Aggodalomra ad azonban okot, hogy annak ellenére, hogy számos kérdésben egyetért a két partnerségi csoport, vannak kritikus területek, ahol nincs összhang. Így például a demokráciáról, a jogállamiságról és az emberi jogokról alkotott felfogás eltérő képet mutat.
A tanulmány azonban említ néhány olyan területet, ahol hasznos lehet az együttműködés, ilyen például a digitális gazdaság, illetve az energiapolitika. Utóbbiban van a legnagyobb lehetősége, mivel a Benelux-államok, illetve a V4-ek fontosnak tartják a klímasemleges gazdaság létrehozását. Arról nem is beszélve, hogy köszönhetően a visegrádi országok és Ausztria együttműködésének az energiapolitika terén,
Szemlézte Gergi-Horgos Mátyás